Kehribar nedir logo  
KEHRİBARIN ANALARI

Milyonlarca yıl önce, Dünyamızın o zaman ki doğal yaşam koşulları, tropik ve yarı tropik iklim ortamında, bol reçine salgılayabilen ağaç türlerinin çok gelişkin ve yaygın ormanlar oluşturmasını sağlamasaydı, bugün internette rastlanan, kehribar (Amber) ile ilgili yüzlerce site ve arama motorlarına ( google, yahoo v.b. ) girdiğimizde karşımıza çıkan binlerce adresle karşılaşmayacaktık.

Bu ağaçlar birer anne gibi, salgıladıkları reçinelerden oluşan topakların yeterli büyüklüğe ulaşınca (olgunlaşınca) gövdelerinden ayrılıp, doğanın koynunda milyonlarca sene korunup, geçirdikleri değişikliklerden sonra kehribara dönüşmesine yol açtılar.

 

 


(Araucaria araucana ormanı -Şili- günümüz )


(Kızılağaç ormanı - Kaliforniya )

Kimi zaman boyları 70-80 metreye ulaşan bu muhteşem ağaçlar Dünyanın değişik yerlerinde cins olarak (kozalaklı - yapraklı, çiçekli) farklılıklar gösterebildikleri gibi, değişik görünümde (Baltık ormanlarında geniş gövdeli, fazla dallı budaklı, Karayip ormanlarında ince, uzun ve düzgün gövdeli v.b.) olabilmekteler, kimileri reçinesinde succinic asit (Baltık ormanlarında olduğu gibi), kimileri retinite asit (Karayip ormanlarındaki ağaçlarda olduğu gibi), bulundurmaktaydı.

Farklılıkları yanında, en önemli ortak özellikleri gerektiğinde bol bol reçine salgılamalarıydı. Bu özellik, büyük olasılıkla o jeolojik dönemlerdeki iklim koşulları nedeniyle kazanılmıştı.
 

( Eucalyptus regnans - 87 metre -
Tasmanya - Avustralya )

Kehribarın Anası ünvanını hak eden bu ağaçlardan;

Baltık bölgesinde, yarı tropik iklimde, kozalaklı (conifers) türlerden, reçinesi succinic asitli olan,

Araucaria familyasından Pinus Succinifera,

Karayiplerde, tropik iklimde, çiçekli ağaçlardan, reçinesi retinite asit bulunduran ve reçinesi en bol olan ağaç türü Algarroba familyasından Hymenea Protera,

Yeni zelanda da, bol reçine üreten Araucariaeceae familyasından Agathis Australis,

Avustralya da, Tetraclinis Articulata,

Afrika da, Acacia Arabica,

Kongo ve Sierra Leone de, Copaifera guibourthiana,

Güney Amerika da, Hymenea Courbaril,

Zanzibar da, Hymenea Verrucosa,

New Mexico(USA) da, Taxodiaceae,

Lübnan da, Kauri Pine,

Meksika da, Leguminous,

 
Kehribarın Anaları, ürünleri (yavruları) Kehribar parçalarını, insanoğluna benzersiz bir armağan olarak bırakarak yeryüzünden silindiler. Yalnızca, Yeni Zelanda daki dev Kauri çamları (Agathis Australis) nın geçmiş dönemlerdeki ağaçların soyundan olduğu düşünülmektedir.
 

( Dev Kauri çamları - Agathis australis

( Kızılağaç ormanı - Kaliforniya )

 
13.000 yıldan bu yana insanlar, önce deniz kıyılarından, plajlardan, alüvyonlardan ve denizin içinden kehribar parçaları topladılar. 1850 li yıllardan günümüze, Jeoloji biliminin gelişmesiyle bilinçlenerek, jeolojik formasyonlara reçinenin yerleşimini ve sonuçta oluşan kehribarın bu formasyonlardan çıkarılmasını sağlayan madencilik tekniklerini öğrendiler.
 
 
Doğadan yıldan yıla artan miktarlarda (2000 li yılların bazılarında 900 ton/yıl) kehribar ürettiler. Günümüze kadar yapılan jeolojik araştırmalar yalnızca tespit edilebilen yataklarda, yüzbinlerce ton kehribarın yeraltından çıkarılmayı beklediğini göstermektedir.

Şimdi; önce, henüz insanların bulamadığı kehribar yataklarını düşünelim. Sonra, doğal olarak geçmişin ormanlarındaki ağaçlarca salgılanan tüm reçinenin, koşullar uygun olmadığından, kehribara dönüşemediğini bilelim.

En sonunda, milyonlarca sene önce yeryüzündeki bitki örtüsü ve yaşıyan canlıların (flora-fauna) oluşturduğu görkemli doğayı hayal etmeye çalışalım.
--> Başa dön <--
Kehribar Nedir? - Nasıl Oluşur?  
Kehribarın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
Kehribarın Yaşı

Kehribarın Anaları

Tarihte Kehribar
Kehribarın Oluştuğu Jeolojik Ortam
Kehribar Çeşitleri
Copal Nedir? Nasıl Oluşur?
Kehribar, Geçmişe Açılan Pencere:
İnklizyonlar
Kehribarda Saklı
Milyonlarca Yıllık Hikayeler
Baltık Kehribarı
Mavi Kehribar
Kehribar Mineral midir?
Kehribar Ölümsüz müdür?
Kehribarın Korunması
Kehribar, Sağlık, İlaç, İnanç
Kehribar ve Bilim Dünyası
Gerçek ve Taklit Kehribar
Kuyumculukta Kehribar
Kehribar ve Adları
Kehribar Ülkeleri
Kehribar Oda - Amber Room

 
 
Bu bilgiler Dinçer Tüzün tarafından düzenlenmiştir.
 
Tüm hakları saklıdır © 2008 - 2021