Kehribar nedir logo  
KEHRİBARDA SAKLI MİLYONLARCA YILLIK HİKAYELER

Milyonlarca yıl öncesinin ormanlarında yaşayan böcek ve örümcekler ve diğer canlılar yapışkan reçinenin tuzağına düştüler. Bugün, fosilleşerek kehribara dönüşen bu reçine parçaları, saydam gövdeleriyle geçmişin donup kalmış öykülerine açılan birer pencere gibidirler.

Bazı kapanımlarda (inclusions), bu canlıların yaşamlarından enstantaneler üç boyutlu olarak korunmuşlardır. Çiftleşmekte olan bir çift (couple), avcı böcek ile kurbanı (predators and victims), parazit veya kene ile beslendikleri canlı, ağını kullanarak avlanan örümcek veya kavga eden karıncalar bu donmuş dramalara örneklerdir. 20-50 milyon yıllık bu kehribar parçaları, böceklerin geçmişteki hayat ve davranışlarının bugünkü yaşamlarına çok benzediğini ortaya koymaktadır.

 

 

 

(Üstte solda; kanatlı, ağacın reçinesine doğru uçuyor. Ortada; kanatlı reçinenin yapışkan tuzağına düşüyor. Örümcek çırpınan bu kolay ava hızla saldırıyor. Sağda ; Örümcekde reçineye yapışıyor. Gecikmeden gelen yeni bir reçine sızıntısı ikisinide "avcı ve avını" içine hapsediyor. Altta ise, üstteki canlandırmanın kehribar içinde günümüze ulaşan hali.)
 

( 24 milyon yıl önce başlayan aşık karıncaların dansı hala devam ediyor gibi.)

 

( Subtropıkal ormanda havada aşk yapan iki kanatlının aşkı,
reçineye düştüklerinde ölümsüzleşti. )

(Dövüşmekte olan siyah ve kahverengi karıncaların mücadelesini iki tarafta kaybediyor. Çünkü farketmeden reçineye düştüler.
Kehribarın saydamlığı üstteki canlandırmaya gerek bırakmayacak kadar yüksek.)

 

(Bu kanatlı, biri kanadına diğeri gövdesinin yanına yerleşip kanını emen parazitleriyle -iki adet mite- sürdürdüğü ortak yaşamdan bunalarak, reçinenin yapışkan kucağına intihar dalışı yapmış duygusu yaratıyor. )

 

( Diptera nematocera-sciaridaelar kalabalığı, 40 milyon yıl önceki ormanların canlı zenginliğini bize gösterdiği gibi, birbirlerini görerek reçineye atladıklarını düşününce 'acaba bir toplu intihar mı söz konusuydu' duygusu yaratıyor. )

 

( Kanatları olmasada, ağaç üzerinde başlayan çiftleşme reçinede sonsuzluğa ulaştı )

( Bir grup karınca, ağaç üzerinde avladıkları kırkayağı hevesle yuvalarına taşırlarken yollarındaki reçine topağına yakalanmışlar. )

--> Başa dön <--
Kehribar Nedir? - Nasıl Oluşur?  
Kehribarın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
Kehribarın Yaşı

Kehribarın Anaları

Tarihte Kehribar
Kehribarın Oluştuğu Jeolojik Ortam
Kehribar Çeşitleri
Copal Nedir? Nasıl Oluşur?
Kehribar, Geçmişe Açılan Pencere:
İnklizyonlar
Kehribarda Saklı
Milyonlarca Yıllık Hikayeler
Baltık Kehribarı
Mavi Kehribar
Kehribar Mineral midir?
Kehribar Ölümsüz müdür?
Kehribarın Korunması
Kehribar, Sağlık, İlaç, İnanç
Kehribar ve Bilim Dünyası
Gerçek ve Taklit Kehribar
Kuyumculukta Kehribar
Kehribar ve Adları
Kehribar Ülkeleri
Kehribar Oda - Amber Room

 
 
Bu bilgiler Dinçer Tüzün tarafından düzenlenmiştir.
 
Tüm hakları saklıdır © 2008 - 2021