Kehribar nedir logo  
MAVİ KEHRİBAR

Kehribarın tipik renkleri konyak rengi, bal rengi, turuncu, sarı, kızıl, kahverengi, siyah, altın rengi daha ender olarak kemik rengi, mavi ve yeşildir.

Yukardaki renk sıralaması, yaygın olarak bulunan renklerden, daha ender bulunan renklere doğru yapılmıştır.

Ender oluşan mavi hehribarin en güzel örnekleri Dominik teki kehribar yataklarından elde edilmektedir. Dominikte kehribar Oligo-Miosen (Tersiyer-25-40 mil.yıl) yaşlıdır. Dominikte yeraltından ilkel yöntemlerle maden işletmesi yaparak kehribar elde edilmesinin geçmişi 50 yılı biraz geçmektedir.

 

 

 
 
 

Dominik Kehribarı, şeyller ve kumtaşı içinde yumrular (nodül) halinde bulunur. Reçine kaynağı Legume familyasından olan yapraklı - çiçekli Hymenea ağaçları, reçinesi içinde retinite asit bulundurur. Sertliği, Baltık Kehribarından biraz daha azdır.

 
 

(konyak rengi Dominik)

 

(çok renkli Dominik kehribarı)

 

Kehribar, doğal olarak, fluoresan bir maddedir. UV (ultraviolet) kaynağı üzerine tutulduğunda sarı, mavi, yeşil ve turuncu renklerde ışıldar. Mavi Dominik Kehribari ise kuvvetli fluoresan olup, ilave UV kaynağı olmadan bile fluoresans özelliği gösterir.

 

(Yeraltından çıkarıldığı durumdaki mavi kehribar parçaları )

 

Mavi kehribar, gösterişli rengiyle, az bulunuşuyla, renginin oluşumunun ilginçliği nedeniyle de büyüleyici bir süs taşı olmuştur.

Renk oluşumu ile ilgili bir teoriye göre, kehribar milyonlarca yıl önce reçine olarak salgılandığında, volkanik faaliyetler nedeniyle gökyüzüne yükselen volkanik kül ve tozun reçine içine karışmasıyla mavi renk oluşmuştur.

Diğer bir teori, reçinenin yeraltında gömülü kaldığı süreçte meydana gelen bir volkanik patlamanın kızgın lavlarının üstten akıp geçmesi sırasında, sıcaklık etkisiyle ilk rengin önce yeşile sonra maviye dönüştüğünü iddia eder. Normal kehribarin de deneysel olarak ısıtıldığında renk değiştirdiği görülmektedir.

Mavi kehribar üzerinde yapılan analitik ve spektroskopik incelemeler onun sırrını ortaya çıkarmıştır. Dominik Kehribarı, güneşin mor ötesi ( UV ) ve mor bandındaki ışıklarını emdikten sonra, mavi ve yeşil ışık olarak yayınır ve Kehribar bu renklerde görülür. Mavi Kehribarın üzerine doğrudan UV lambası tutarsak parlak bir kobalt mavisi ortaya çıkar. Çünkü UV ışıkları renk oluşumunu kuvvetlendirmektedir. Kehribarin yapısındaki moleküller bu işlemin oluşumuna yol açar. Benzen (uçucu ve yanıcı renksiz karbonlu hidrojen) ile çevrilmiş "polynuclear aromatic molecüle" ler den Anthracene veya Naphthacene özellikle bu fluoresan olayını yaratırlar. Anthracene renksizdir, ancak karanlıkta üzerine invisible (gözle görülemeyen) UV ışığı tutulursa mavi-mor renkte ışıldar. Eğer Anthracene in yapısında bir miktar Naphthacene bulunursa, karanlıkta UV ışığı altında parlak yeşil olarak ışıldar. Mavi ve yeşil kehribar parçaları karanlıkta UV ışığına maruz bırakılırlarsa aynı parlak ışıldamayı yaparlar. Aynı zamanda, normal kehribarden farklı olarak, mavi kehribar kesilip parlatıldığı sırada çok hoş bir koku yaymaktadırlar. (aromatik moleküller).

 

Mavi ve yeşil rengin belirginleşmesi, en çok yansıyan güneş ışığında görülür. Fotoğrafta görülen kehribar parçalarının altında yarısı beyaz, yarısı siyah fon bulunmaktadır. Beyaz fon kehribarı kateden güneş ışığını kırar ve mavi kehribar normal Kehribar görünümü kazanır. Siyah fonda, koyu fon gün ışığını yansıtamaz ve kehribar güneşin UV ışığını, içindeki hidrokarbon moleküller ve kapanımlarla emerek, mavi renkte görünür. Bu özellik Dominik Kehribarları içinde çok belirgindir.

Sonuç olarak, sabit-opak mavi renkli kehribar yoktur. Mavi renk, doğanın (nuclear aromatic molecules) inanılmaz bir sürprizidir.

--> Başa dön <--
Kehribar Nedir? - Nasıl Oluşur?  
Kehribarın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri
Kehribarın Yaşı

Kehribarın Anaları

Tarihte Kehribar
Kehribarın Oluştuğu Jeolojik Ortam
Kehribar Çeşitleri
Copal Nedir? Nasıl Oluşur?
Kehribar, Geçmişe Açılan Pencere:
İnklizyonlar
Kehribarda Saklı
Milyonlarca Yıllık Hikayeler
Baltık Kehribarı
Mavi Kehribar
Kehribar Mineral midir?
Kehribar Ölümsüz müdür?
Kehribarın Korunması
Kehribar, Sağlık, İlaç, İnanç
Kehribar ve Bilim Dünyası
Gerçek ve Taklit Kehribar
Kuyumculukta Kehribar
Kehribar ve Adları
Kehribar Ülkeleri
Kehribar Oda - Amber Room

 
 
Bu bilgiler Dinçer Tüzün tarafından düzenlenmiştir.
 
Tüm hakları saklıdır © 2008 - 2021